Objekt som liknar Leksak

Taburett (dds)

Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)

Byrå

Arne Vodder (1926-2009), Ateljé Glas & Trä, Teak. längd: 60 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm

Ett par, empirestil, trä, längd: 17 cm

Lampett

Trä, Barockstil, höjd: 32 längd: 45 cm

Ett par, Italien, plåt och trä. Höjd: 98 cm

Modellbåt

trä, Norrskär, 1910. Längd: 50, höjd: 33 cm

Taburett

förgyllt trä, Empirestil, längd: 75 cm, höjd: 56 cm

Soffbord

med utdragsskiva, trä, Danmark, 1960-tal, längd: ca 150 cm, bredd: ca 65 cm, höjd: ca 55 cm, CITES-intyg medföljer

Docka

biskviporslin, Tyskland. Höjd: 32 cm

Kay Bojesen, trä, Danmark, höjd: 22 cm

Ishink

Design: Arne Jacobsen (1902-1971), Mässing/trä, höjd: 15 cm

Soffbord på hjul

Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux, krom / trä, längd: 64 cm, djup: 65 cm, höjd: 31 cm

Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Gädda. Signerad, daterad 2018, olja på trä, 28x78 cm

Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Strandvägen, Stockholm. Signerad, daterad -18, olja på trä, 30x56 cm

Matsalsgrupp

5 del, trä, Design Nils Jonsson, Modell Garmi, för bra bohag

Soffbord

trä, 1960-tal, Silkesborg, Danmark, längd: 158 cm, djup: 69 cm, höjd: 50 cm

Relief

Lasse Stevenfeldt (1930-2014), plast, glasfiber, trä, ej signerad, 12x24 cm

Leksaker

Musse Pigg + Giraff (Brio?), höjd: 25-39

Gunghäst

Svan, märkt, längd: 85 cm, höjd: 59 cm